Aranżacja schodów

Klatki schodowe oraz pomieszczenia przeznaczone do komunikacji pieszej są bardzo ważnymi elementami w całościowym projektowaniu wnętrz budynków mieszkalnych i komercyjnych. Schody i korytarze, wydzielone lub na planie otwartym, wymagają projektu uwzględniającego wymagania ergonomiczne i dostosowanego do warunków ochrony przeciwpożarowej i ewakuacji.

Wybór optymalnego typu schodów zapewnia nie tylko oczekiwany efekt wizualny, ale wiąże się z konkretnymi rozwiązaniami przestrzennymi uwzględniającymi zajmowaną powierzchnię i kubaturę.

Schody można wykonać jako ażurowe lub o masywnej konstrukcji, łagodne lub strome. Schody muszą być wyposażone w balustrady i pochwyty drewniane, metalowe lub szklane, pełne lub ażurowe.

Nowoczesne, otwarte przestrzenie mieszkalne i wielofunkcyjne uwzględniają powiązane aspekty komfortu i estetyki. Schody i ciągi komunikacyjne są często integralną częścią wyrafinowanej przestrzeni publicznej, takiej jak hall, foyer, atelier, recepcja, galeria z restauracjami, kawiarniami i barami, czy otwarta przestrzeń biurowa.

Windy i schody ruchome to obowiązkowe efektowne rozwiązania komunikacji pomiędzy kondygnacjami we współczesnych budynkach komercyjnych.